Здрастуйте, дорогі читачі блогу bolshoy-remont.ru!

Сьогодні я знову вирішив зачепити тему ремонту підлоги. Цього разу розглянемо укладання шпунтованої дошки по лагам. Для квартири така підлога не зовсім підходить, а ось для заміського будинку це дуже хороший варіант. Я кажу саме про шпунтовану дошку, яка найчастіше виготовляють з масиву сосни, ялини або модрини. Прохання не плутати з паркетної дошкою, її ми розглянемо як-небудь іншим разом!

Настил шпунтованої дошки не така вже й просте завдання, як може здатися на перший погляд. Складнощі в роботі можуть з’явиться із-за товщини матеріалу, а також з-за поганої якості. Незважаючи на сучасне обладнання, якість продукції деяких виробників залишає бажати кращого. Ну і звичайно потрібно обов’язково звертати увагу на сорт дошки. Наприклад, з сортом «Екстра» (вищий сорт) проблем з укладанням дошки буде набагато менше. А взагалі раджу купувати матеріал не нижче першого сорту.

Дерев’яна підлога зазвичай настилають по лагах з бруса. Встановлюючи лаги потрібно постаратися більш точно розташувати їх в одній площині, тим самим ви спростіть процес монтажу дощок. Відстань між лагами має бути 300 — 600 мм. В основному це залежить від товщини шпунтованої дошки. Чим менше товщина дошки, тим менше відстань між лагами. Є навіть рекомендації по відстані між лагами:

Я зазвичай кріплю лаги на відстані 400 мм, і роблю це незалежно від характеристик дошки. При такій відстані підлогу точно не буде прогинатися і скрипіти. Якщо приміщення велике і дошки доводиться стикувати по довжині, то місця стиків повинні знаходитися строго посередині лаги. Стики дощок повинні розташовуватися в шаховому порядку, тобто при укладанні нового ряду стик дошок, по відношенню до попереднього ряду, повинен зміщуватися мінімум на дві лаги. В ідеалі, наступний ряд краще починати з залишку дошки від попереднього, так ви мінімізуєте відходи матеріалу. Щоб все вийшло ідеально, бажано попередньо зробити креслення або ескіз конструкції підлоги. З допомогою ескізу можна більш точно розрахувати матеріал і визначити розташування лад у місцях стиків торців шпунтованої дошки.

Рекомендований переріз бруса повинна бути не менше 50*50 мм, але краще використовувати брус 50*70 мм або дошку 40*95 мм. Якщо лага буде маленького перерізу, то при вбивання цвяха або укрученні саморіза вона може тріснути.

До початку робіт шпунт повинен відлежатися в приміщенні, в якому буде проводитися монтаж. Двох тижнів для цього цілком достатньо.

Укладання шпунтованої дошки починають з кута кімнати. Перший ряд укладають пазом до стіни. Між стіною і дошками необхідно залишити зазор 10 мм Для цього використовують клини. При підвищеній вологості площину дерев’яної підлоги буде розширюватися, і цей зазор не дасть підлозі впертися в стіни і деформуватися. Як клинів краще всього використовувати обрізки фанери.

Якщо через поверхню підлоги проходять труби водопостачання або опалення, навколо них теж необхідно залишити зазор 10 мм. Щоб місце проходу труби виглядало більш естетично, після фінішної обробки підлоги встановлюється декоративна чашка.

Дошки далеко не всі рівні, і при їх монтажі потрібно прикладати чималі зусилля, щоб звести їх разом і без щілин. Чим дошка товщі і ширше, тим складніше це зробити. Для згуртовування дощок між собою і їх тимчасової фіксації є спеціальне пристосування, але можна обійтися і без нього. Для цієї мети можна використовувати автомобільний домкрат або скористатися дерев’яними клинами.

Дошки найкраще кріпити саморізами. Біля стіни саморізи вкручуються в край першої дошки вертикально. Потім вони будуть приховані плінтусом. З боку шипа саморізи необхідно вкрутити під кутом 45-50°. Довжину кріплення необхідно вибирати, враховуючи товщину дошки, щоб саморіз вкрутился в лагу на глибину 30-40 мм. Перед укручуванням саморіза бажано в дошці просвердлити і зазенковать отвір.

Можливий варіант укладання шпунтованої дошки в зворотному порядку. Але при такому укладанні, при укрученні саморіза в паз, є велика ймовірність пошкодити його нижню стінку. Вона може просто тріснути. Так що я не прихильник такого методу.

Для більш точної стиковки торців дощок раджу використовувати торцювальні пилку. Це незамінний інструмент для якісного виконання даної роботи. Якщо стіни нерівні, то для розкрою дошки по її контуру краще всього скористатися електролобзиком.

Якою б якісною шпунтована дошка не була, невеликі сходи все ж на підлозі будуть. Тому після завершення монтажу дощок, для отримання ідеального результату підлогу необхідно отцикльовать. Можливо, досить буде скористатися ексцентрикової або стрічкової шліфмашинки.

Тепер можна встановлювати плінтус. Кріпити його краще тільки до стін. З причини того, що дерев’яна підлога можливо буде розширюватися і звужуватися, плінтус до нього краще не кріпити.

Після циклювання та монтажу плінтуса підлогу можна покривати лаком. І чим раніше ви це зробите, тим краще. Якщо на тривалий час залишити підлогу без лаку або воску, він досить швидко може розсохнутися. Між дошками з’являться щілини і роботу доведеться переробляти. Особливо це загрожує тоді, коли вікна приміщення виходять на південну сторону. Звичайно з часом щілини в підлозі все одно з’являться, навіть якщо він покритий лаком. Це дерево, і нічого тут не поробиш!

Ділянка дерев’яної підлоги перед піччю або каміном необхідно закривати негорючим матеріалом. Можна використовувати металевий лист, але я пропоную інший варіант. Я пропоную укласти плитку. Найкраще для цієї мети підійде керамограніт. Якщо піч або камін перед монтажем лад не встановлені, в місці їх встановлення монтуємо лаги частіше. Перед укладанням шпунтованої дошки укладаємо на цю ділянку гіпсоволокнисті листи. Цю ділянку можна зробити будь-якої форми. Товщину пирога з ГВЛ розраховуємо, відштовхуючись від товщини дошки і товщини плитки, також не забуваємо врахувати шар плиткового клею. Після завершення робіт з підлогою, укладаємо плитку на ГВЛ врівень з шпунтованої дошкою. Не забуваємо залишити зазор між плиткою і дерев’яною підлогою. Зазор закривається спеціальним профілем або корковим компенсатором.

Якщо ж піч або камін вже були встановлені, то ГВЛ з плиткою робимо точно так само, тільки перед ними, або ж навколо них.

Якщо раптом у вас виникне бажання приклеїти плитку на дошки з допомогою рідких цвяхів, то відразу викиньте цю думку з голови. Плитка 100% відвалиться або лопне.

В принципі виготовити дерев’яну підлогу з шпунтованої дошки не так складно. Найбільшою проблемою, на мій погляд, є монтаж дощок без щілин. Якщо ж дошки по товщині і ширині невеликі і хорошої якості, цієї проблеми виникнути не повинно.

Ось власне і все. Якщо виникнуть питання — питайте в коментарях.

Всім удачі!

Твітнуть