Здрастуйте, шановні читачі!

Повертаємося до теми будівництва. В цей раз знову розглянемо складна споруда, але вже серйозніше дачного туалету, зведення якого я описував раніше. І ми поговоримо, на цей раз, про те, як побудувати курник. Сподіваюся, що наступною моєю конструкцією все ж буде повноцінний житловий будинок. Але це поки що лише плани!

Перед тим, як почати будівництво курника, необхідно визначитися з кількістю курей, яке буде в ньому жити. На одному квадратному метрі, в середньому, повинні розташовуватися від двох до чотирьох курей. Наш курник розрахований на п’ять курей. Його внутрішня площа становить 1,7 м2, а територія для вигулу курей 3,25 м2. Курник буде літній, але в майбутньому, при бажанні, його можна утеплити і використовувати круглий рік.

Будівництво починаємо з підстави. Фундамент я вирішив не робити. Майданчик, на яку ми поставимо курник, складається з утрамбованого шару ПГС (піщано-гравійної суміші товщиною приблизно 40 див. Так що диверсії різних гризунів практично виключені.

Підстава виготовляємо з бруса перерізом 100*100 мм Зовнішні розміри підстави 1400*2900 мм. Щоб більш чи менш закріпити підставу до землі, на підготовленому майданчику викопуємо чотири поглиблення по кутах майбутнього прямокутника і вкопують у них осикові чурки довжиною 40*50 см. Можна використовувати і іншу деревину, попередньо обробивши заготовки антисептиком. Далі нарізаємо з бруса заготовки для підстави. Дві заготовки повинні бути довжиною 2,9 м і дві 1,4 м. З цих заготовок нам необхідно зібрати прямокутник і з’єднати по кутах «в полдерева», але перед цим брус необхідно з нижньої сторони обробити антисептиком. Потім укладаємо на землю смужки руберойду там, де у нас ляже брус. Збираємо прямокутник нашого підстави на підготовленому місці не скручуючи брус між собою. Перевіряємо прямий кут, для цього потрібно виміряти діагоналі отриманого прямокутника. Акуратно прибираємо короткі сторони підстави і прикручуємо довгий брус до укопаних чурка. Потім прикручуємо короткий брус. Місця з’єднань перед складанням краще обробити антисептиком, а використовувати оцинковані саморізи або латунированные. З верху брус покриваємо декоративним антисептиком для зовнішніх робіт. Підстава готово.

Переходимо до виготовлення підстави будиночка. Будиночок у нас буде на ніжках. Розміри підстави будиночка 1400*1400 мм, а висота ніжок 400 мм. В підсумку наш будиночок буде знаходиться на висоті 0,6 м від землі. Підстава будиночка збирається також, як і підстава для вигулу. Потім потрібно з’єднати два підстави за допомогою металевих куточків і на ніжки будиночка додати укосини з бруса 50*50 мм, після чого покриваємо всі антисептиком.

Після того, як основа готова, починаємо збирати сам будиночок. Пристрій курника нескладна, це схоже на будівництво маленького каркасного будинку з людський зріст. Для виготовлення каркаса курника ми будемо використовувати брус 50*50 мм Каркас кожної стіни курника збирається окремо. Висота стін 1000 мм. Ширина двох стін, розташованих паралельно один одному 1400 мм, а двох інших 1300 мм.

Першу стіну робимо 1000*1400 мм. Це стіна у нас буде з отвором для гнізд. Отвір я зробив 400*1000 мм. Відстань від основи до стіни отвору 200 мм. Наступна стіна буде розташовуватися напроти попередньої. Її ширина теж 1400 мм і в ній буде двері в курник. Отвір для дверей вийшов 350*400 мм. Далі робимо стіну з вікном. Ширина стіни 1300 мм, а віконний проріз я зробив 300*500 мм і розташував його по центру. Потім робимо останню стінку з отвором для прибирання курника. Вона така ж, як і стіна з гніздами, тільки її ширина становить 1300 мм. Після виготовлення стін, з’єднуємо їх між собою за допомогою саморізів і встановлюємо на основу.

А далі дах! Спробую дати точні її розміри. З дахом не все так просто, як зі стінами. Виготовлення даху починаємо з фронтонів і конькової балки. По правді сказати, розміри фронтонів я забув зняти! Виміряв тільки висоту від верху стіни до верхньої точки конькової балки, вона склала 357 мм Кут запила крокв фронтонів зверху склав 61° (торцовке, відповідно, виставляв 29°). У підсумку кут даху склав 122°. Точніше, це не кут даху, а кут, який вийшов у коника. Низ брусків фронтону запиливался за фактом, так щоб від країв стіни до крокв фронтону було 30 мм. Після цього нарізаємо крокви, їх у нас 10 штук. Їх довжина становить 880 мм, з одного краю запиливаем їх під кутом 61°, а з іншого під 90°. Потім випилюємо в них поглиблення для опори на стіни курника. Скручуємо їх попарно між собою і монтуємо на курник. У підсумку, після установки бруса на торці крокв, скат даху вийшов 930 мм. Довжина даху вийшла 1800 мм, а звиси з боку фронтонів 200 мм. Щоб зашити звиси даху з боку фронтонів довелося поставити додатковий брус. Все, каркас даху готовий! Весь каркас я покрив антисептиком для внутрішніх і зовнішніх робіт.

Плавно переходимо до покрівлі! Але спочатку хочу трохи поговорити про ондулін. Тільки коротко! Це для того, щоб ви змогли самостійно розрахувати площу даху під певний вид. Отже, ондулін ділиться на три види. Відрізняються вони один від одного розміром аркуша, його товщиною і висотою хвилі.

SMART. Розмір аркуша — 950*1950 мм Товщина листа — 3 мм. Вага – 6,5 кг Висота хвилі — 38 мм Крок хвилі — 95 мм. Кількість хвиль — 10 шт.

DIY. Розмір аркуша — 760*2000 мм. Товщина листа – 2,6 мм, Вага – 5,2 кг Висота хвилі — 30 мм Крок хвилі — 95 мм. Кількість хвиль — 8 шт.

COMPACT. Розмір аркуша — 760*1000 мм. Товщина листа – 2,6 мм Вага – 3 кг Висота хвилі — 30 мм Крок хвилі — 95 мм. Кількість хвиль — 8 шт.

Для курника я використовував ондулін DIY, розпилявши листи поперек навпіл. Було використано три аркуша. Нахлест я зробив у дві хвилі. Як ви розумієте, для даної даху підійшов би і COMPACT в кількості шести аркушів. З такими розмірами курника можна застосувати і два аркуші SMART, трохи зменшивши довжину даху і зробивши нахлест в одну хвилю.

При монтажі ондуліна я використовував спеціальний ущільнювач. Правильно він називається — універсальний заповнювач карниза для ондуліна. Його довжина становить 846 мм. Щодо висоти хвилі нічого сказати не можу, помоєму вона у нього стандартна і підходить для всіх видів ондуліна. Взагалі, краще ондулін і заповнювач купувати в одному місці, щоб точно все підійшло!

Далі зашиваємо стіни і звиси даху вагонкою. Потім зовні покриваємо вагонку антисептиком. Зсередини теж бажано покрити антисептиком, але тільки для внутрішніх робіт.

Поки немає підлоги в курнику, робимо сідало. Сідало я зробив з бруса 40*60 мм, попередньо знявши фаски, і розмістив його на висоті 60 см від основи будиночка. Рекомендована висота сідала 50-60 см від підлоги. Без статі буде зручніше змонтувати і сітку на вікно. Сітку я використовував пластикову, розмір чарунки від 15*15 мм. Спочатку я закріпив її на металеву монтажну стрічку і мені це не сподобалося, так як птахи могли їй поранитися. В результаті для кріплення сітки я використовував рейку 15*40 мм

Каркас гнізд я виготовив з бруса 50*50 мм В точні розміри конструкції гнізд заглиблюватися не буду, скажу лише тільки рекомендовані розміри одного гнізда. У мене, як можна побачити на фото, вийшло три гнізда. Висота гнізда — 300 мм (у мене зроблено — 400 мм), глибина гнізда — 400 мм і ширина гнізда — 300 мм. В якості дна для гнізд я використовував плиту OSB, з цієї ж плити я зробив перегородки між гніздами і кришку. Перегородки гнізд я закріпив за допомогою віконного штапика. Стінки гнізд зашив вагонкою. Для додаткової міцності, під гнізда бажано поставити укосини з бруска.

Підлогу можна виготовити з будь дошки. Особливу навантаження він нести не буде, але бажано по центру курника під дошки поставити додатковий брусок 50*50 мм.

Огородження для вигулу курей я зробив з бруса 40*40 мм і натягнув пластикову сітку з осередком 15*15 мм Сітку, як і на вікно, кріпив з допомогою рейки 15*40 мм Віконниці на вікна зробив з плити OSB. Драбинка в курник зроблена з дошки і залишків рейок. Драбинку збирали діти за допомогою викрутки. Пекельна робота!!! А от двері в будиночку я так і не зробив.

Про пристрій курника я начебто все вам виклав, і тепер хочу трохи розповісти про свої враження утримання курей і використанні даного курника в перший сезон. Я далеко не професіонал і це мій перший досвід, але результат, на мій погляд, цілком хороший.

Курей ми купували шестимісячних в червні. Купили п’ять штук. У перші дні кури неслися погано, всього 2-3 яйця в день. На мій погляд це тому, що діти приділяли птиці багато уваги. Постійно крутилися біля курника і заходили до них у загін. Після того, як діти залишили їх у спокої, кількість яєць збільшилося до 4-5 штук в день. Тобто кожна курка приносила по яйцю в день. Яєчка були маленькі, приблизно другої категорії, але це, напевно, тому, що несучки були ще зовсім молоді. До речі, для мене було відкриттям те, що півень несучкам зовсім не потрібен для того, щоб були яйця. Ось такий я бовдур!

Найбільше мене здивувало те, що на сідало так ні одна курка і не села. Може перетин бруса занадто велике для молодих курей. Може до сідалі їм драбинку потрібно було зробити. В наступному році будемо експериментувати!

Ще для мене було цікавим те, як кури несуться. Зазвичай мчать одна-дві кури одночасно. Вони можуть сидіти в різних гніздах, а можуть удвох залізти в одне гніздо, в той час, коли інші гнізда вільні. Або одна курка несеться, а друга чекає її і потім сідає в те саме гніздо. Я зрозумів, що трьох гнізд для п’яти курей багато, достатньо було б двох. А ось такої поведінки курей я поки не зрозумів!

Кури, практично відразу, відмовилися є комбікорм. Мабуть ми купили щось не те. В результаті ми їх годували пшеницею, пшоном і перловкою. Ще у нас завжди було дуже багато свіжоскошеної трави, яку вони також із задоволенням вживали в їжу. Думаю, що завдяки такому харчуванню, яйця виходили дуже смачні. Іноді виходили з яскраво — оранжевим жовтком іноді жовток був побледнее, але на смакові якості забарвлення начебто не впливала. У магазині ви таку смакоту точно не купите!

Через три місяці після покупки курей я вирішив порівняти розмір яєць наших курей і куповані. Нижче на фотографії я виклав зліва три яйця наших курей і праворуч два покупних добірної категорії. Яйця наших курей помітно стали більше і тепер їх можна віднести до першої категорії. До речі, при смаженні яєць, вони не розтікаються по сковороді, як куповані.

У висновку хочу запропонувати подивитися відео до даної статті:

Твітнуть