Вітаю всіх читачів мого блогу. Сьогодні хочу розповісти про досить часто зустрічається проблеми. Але в моїй практиці це перший випадок. Мова піде про встановлення витяжних вентиляторів з датчиком вологості і таймером. Точніше навіть не про встановлення, а про його підключення.

Раніше у мене не виникало проблем з підключенням даного приладу. Доводилося підключати вентилятори різних виробників і всі вони працювали як годинник. Але нещодавно зіткнувся з моделлю Electrolux EAFM-100ТН, комплектація з датчиком вологості і таймером із затримкою відключення від 1 до 20 хвилин. І ця модель, чесно кажучи, мене здивувала.

Вентилятор був встановлений в приміщенні з насосною станцією для водопостачання будинку. Приміщення вологе і для кращого провітрювання було вирішено зробити примусову вентиляцію. Монтаж вентилятора був проведений згідно зі схемою підключення в прикладеній інструкції з використанням освітлення. До клеми N був підключений нульовий провід, до клеми L — фаза, а до клеми SL
– фаза вимикача освітлення. Все стандартно для вентиляторів даного типу.

Після включення освітлення вентилятор не подавав ознак життя. Після того, як світ був вимкнений, світловий індикатор загорівся блакитним світлом і вентилятор заробив. При включенні світла, вентилятор попрацював якийсь час і виключився. Досить дивна поведінка! Після вимикання освітлення він продовжив свою роботу і не відключався взагалі, навіть перевищивши максимальний час таймера.

Для тих, хто не в курсі, трохи розповім, як має працювати ця модель вентилятора. При включенні освітлення вентилятор повинен включитися і працювати до тих пір, поки не буде вимкнено освітлення плюс встановлений час на таймері. Датчик вологості спрацьовує, якщо вологість перевищує встановлену вологість в налаштуваннях, незалежно від освітлення і вентилятор продовжує працювати до досягнення вологості встановленого на датчику.

І так, мій вентилятор працював з точністю навпаки! Після кількох перевірок правильності підключення і регулювання налаштувань таймера, а також датчика вологості я впав у ступор. Все повинно працювати, але чомусь не працює!

Тоді я вирішив відключити від клеми SL фазу освітлення і перевірити датчик вологості. Після того, як я трохи подихав на датчик, вентилятор заробив і через деякий час вимкнувся. Тобто з датчиком все нормально, залишилося розібратися з таймером.

За допомогою індикаторної викрутки перевірив провід фази освітлення, індикатор показав напругу. Дивно, вимикач освітлення звичайний, без підсвітки, а напруга на проводі є. Після відключення цього проводу від ланцюга, індикатор все одно показував напруга. Таке явище звичайно буває, його ще називають «наводка напруги», але невже цього напруги вистачає таймеру для запуску вентилятора. Виходить, що так.

Вирішив проблему просто. Так як вентилятор купувався для підтримки оптимальної вологості в приміщенні, фазу від освітлення назад підключати не став, блокуючи роботу таймера. В результаті чого вентилятор підключений безпосередньо і спрацьовує при підвищенні вологості не залежно від освітлення. Єдиним недоліком стало те, що перестав світитися красивий блакитний диодик!

Звичайно ж, потім мене ще мучило це питання. Були бесіди з електриками. Вони говорили, що це далеко не одиничний випадок при установці витяжних вентиляторів, що зустрічається у різних виробників. Що це не перший вентилятор з таймером, який не вдається підключити до одного ланцюга з освітленням. Їх думки розходилися, і ніхто точно назвати причини не міг, в першу чергу, тому що все вироблене в Китаї може поводитися непередбачувано. Але мені все-таки здається, що справа в кабелі невідомого виробника, у якого можливо виявилося низький опір ізоляції. І якщо протягнути фазу від освітлення окремим кабелем, не було б «наведення напруги» і все б працювало. Можливо, я помиляюся!

Буду чекати вашої думки по даному посту. Пишіть у коментарі.

Вдалого ремонту!

Твітнуть